*** FINAL ***

 

ElectionSummary

Election Summary Report 5/13/2022 - 3:15:48 PM Field11 Election Date: 5/3/2022 EMS   Bartholomew County, Indiana 2022 Primary Election INBARP22 5/3/2022   E- # OF Election Day 5439 NUMBER OF PRECINCTS: 66 A- # OF Paper Absentee 834 # OF PRECINCTS REPORTED: 66 2532 W- # OF Walk-In Absentee # OF PRECINCTS NOT REPORTED: 0  PUBLIC COUNT: 8805 # OF PRECINCTS INCOMPLETE: 0  VOTER TURNOUT: 16.70% # OF EQUIPMENT PROGRAMMED: 94  REGISTERED VOTERS: 52737 # OF EQUIPMENT REPORTED: 94
- - - - - - - - - - - - - - - - - - VOTES - - - - - - - - - - - - - - - - E A W TOTAL %      
VOTE FOR 1         VOTES= 22 Public Question
16 0 4 20 90.91% Yes
1 0 1 2 9.09% No
 
VOTE FOR 1         VOTES= 5,769 (R) United States Senator
3827 321 1621 5769 100.00% Todd Young
 
VOTE FOR 1         VOTES= 6,022 (R) U.S. Rep District 6
971 127 572 1670 27.73% James Dean Alspach
2868 235 1249 4352 72.27% Greg Pence
 
VOTE FOR 1         VOTES= 729 (R) U.S. Rep District 9
32 0 10 42 5.76% Jim Baker
138 5 18 161 22.09% Stu Barnes-Israel
8 1 0 9 1.23% J. Michael Davisson
20 2 3 25 3.43% Dan Heiwig
225 13 65 303 41.56% Erin Houchin
11 0 0 11 1.51% D. Eric Schansberg
109 11 38 158 21.67% Mike Sodrel
6 2 0 8 1.10% Bill J. Thomas
6 2 4 12 1.65% Brian Tibbs
 
VOTE FOR 1         VOTES= 5,675 (R) State Sen District 41
3750 317 1608 5675 100.00% Greg Walker
 
VOTE FOR 1         VOTES= 5,511 (R) State Rep District 59
2514 195 1042 3751 68.06% Ryan Lauer
903 145 712 1760 31.94% William M. (Bill) Nash
 
VOTE FOR 1         VOTES= 73 (R) State Rep District 69
46 5 22 73 100.00% Jim Lucas
 
VOTE FOR 1         VOTES= 1,239 (R) State Rep District 73
204 12 78 294 23.73% Bob Carmony
155 11 29 195 15.74% Edward K. Comstock II
565 35 150 750 60.53% Jennifer Meltzer
 
VOTE FOR 1         VOTES= 5,821 (R) Circuit Court Judge 9th Circuit
3736 350 1735 5821 100.00% Kelly S. Benjamin
 
VOTE FOR 1         VOTES= 6,359 (R) Prosecuting Atty 9th Circuit
2466 258 1194 3918 61.61% Lindsey Holden-Kay
1635 136 670 2441 38.39% Joshua K. Scherschel
 
VOTE FOR 1         VOTES= 5,793 (R) Circuit Court Clerk
3771 342 1680 5793 100.00% Shari J. Lentz
 
VOTE FOR 1         VOTES= 5,572 (R) County Auditor
3632 319 1621 5572 100.00% Pia O'Connor
 
VOTE FOR 1         VOTES= 5,667 (R) County Recorder
3713 330 1624 5667 100.00% Tami L. Hines
 
VOTE FOR 1         VOTES= 5,915 (R) County Treasurer
3843 341 1731 5915 100.00% Barbara (Barb) J. Hackman
 
VOTE FOR 1         VOTES= 5,899 (R) County Sheriff
3867 321 1711 5899 100.00% Chris Lane
 
VOTE FOR 1         VOTES= 6,624 (R) County Assessor
1952 165 866 2983 45.03% Laura Dedomenic
2320 225 1096 3641 54.97% Ginny Whipple
 
VOTE FOR 1         VOTES= 5,694 (R) Co Commissioner Dist 2
3729 321 1644 5694 100.00% Carl H. Lienhoop
 
VOTE FOR 1         VOTES= 1,591 (R) Co Council District 1
287 40 112 439 27.59% Scott Bonnell
207 19 70 296 18.60% Dave London
541 63 252 856 53.80% Greg Patterson
 
VOTE FOR 1         VOTES= 1,800 (R) Co Council District 2
581 51 287 919 51.06% Leah Beyer
572 53 256 881 48.94% Greg Duke
 
VOTE FOR 1         VOTES= 1,236 (R) Co Council District 3
501 55 314 870 70.39% Mark E. Gorbett
230 23 113 366 29.61% Derick Olson
 
VOTE FOR 1         VOTES= 1,569 (R) Co Council District 4
1064 76 429 1569 100.00% Jorge (George) Morales
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (R) Clay Township Trustee 
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 259 (R) Clay Township Board
164 16 79 259 100.00% John A. McDonald
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (R) Clifty Township Trustee
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 167 (R) Clifty Township Board
36 2 20 58 34.73% William L. Erfmeier
70 2 37 109 65.27% Brett Glick
 
VOTE FOR 1         VOTES= 3,246 (R) Columbus Township Trustee
1961 220 1065 3246 100.00% Ben Jackson
 
VOTE FOR 3         VOTES= 9,581 (R) Columbus Township Board
857 92 461 1410 14.72% Bryan Burton
472 49 222 743 7.75% J. Stuart (Stu) Cundiff
1286 167 788 2241 23.39% Larry S. Fisher
1071 148 626 1845 19.26% R. D. Hollenbeck
706 87 429 1222 12.75% Lloyd E. Miller
1223 165 732 2120 22.13% Michael S. Shireman
 
VOTE FOR 1         VOTES= 176 (R) Flatrock Township Trustee
136 3 37 176 100.00% Lisa Moore
 
VOTE FOR 3         VOTES= 244 (R) Flatrock Township Board
89 3 28 120 49.18% Charlie Deweese
98 1 25 124 50.82% Tom R. Finke
 
VOTE FOR 1         VOTES= 340 (R) German Township Trustee
260 16 64 340 100.00% Chris West
 
VOTE FOR 3         VOTES= 488 (R) German Township Board
223 12 54 289 59.22% Larry W. Hoeltke
144 12 43 199 40.78% James A. Stevens
 
VOTE FOR 1         VOTES= 401 (R) Harrison Township Trustee
248 14 139 401 100.00% David Dwyer
 
VOTE FOR 3         VOTES= 1,057 (R) Harrison Township Board
208 13 125 346 32.73% Angela Burton
209 14 124 347 32.83% Robert H. Fear
212 19 133 364 34.44% Dana Lynn Parks
 
VOTE FOR 1         VOTES= 285 (R) Hawcreek Township Trustee
236 13 36 285 100.00% Deborah K. Hatton
 
VOTE FOR 3         VOTES= 0 (R) Hawcreek Township Board
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 100 (R) Jackson Township Trustee
86 2 12 100 100.00% Sue Anne Lee
 
VOTE FOR 3         VOTES= 152 (R) Jackson Township Board
80 2 12 94 61.84% Luke Otte
52 2 4 58 38.16% Dennis E Von Dielingen
 
VOTE FOR 1         VOTES= 155 (R) Ohio Township Trustee
113 6 36 155 100.00% Tami May
 
VOTE FOR 3         VOTES= 0 (R) Ohio Township Board Member 
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 148 (R) Rockcreek Township Trustee
117 4 27 148 100.00% Marcus D. Speer
 
VOTE FOR 3         VOTES= 337 (R) Rockcreek Township Board
81 5 17 103 30.56% Doug Brougher
88 5 22 115 34.12% Gary W. Jaquess
95 4 20 119 35.31% Jim Reed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (R) Sandcreek Township Trustee 
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 0 (R) Sandcreek Township Board
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 220 (R) Wayne Township Trustee
158 13 49 220 100.00% Brenda Mijares
 
VOTE FOR 3         VOTES= 543 (R) Wayne Township Board
128 12 45 185 34.07% Michael R. Bell
132 8 40 180 33.15% R. J. Burton
123 13 42 178 32.78% Vanessa Meredith
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (R) Clifford Town Clerk-Treasurer
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 10 (R) Clifford Town Council At Lg
8 1 1 10 100.00% Mark Floyd
 
VOTE FOR 2         VOTES= 36 (R) Edinburgh Town Council At Lg
8 0 0 8 22.22% Ryan Blaker
9 0 3 12 33.33% Debra Buck
2 0 0 2 5.56% Maryann Gallagher-Little
12 0 2 14 38.89% Marshall Ryan Piercefield
 
VOTE FOR 1         VOTES= 28 (R) Elizabethtown Town Clerk-Treasurer
25 2 1 28 100.00% Shirley J. Nugent
 
VOTE FOR 3         VOTES= 109 (R) Elizabethtown Town Council At Lg
19 2 0 21 19.27% Levi Brown
11 0 0 11 10.09% Henry C. Hoover
16 2 1 19 17.43% Marsha A. McBee
30 0 1 31 28.44% Rick Mullins
24 2 1 27 24.77% Mike Phillips
 
VOTE FOR 2         VOTES= 189 (R) Hope Town Council At Lg
43 4 7 54 28.57% Clyde Compton
58 4 4 66 34.92% Stephanie Long
60 3 6 69 36.51% Shanon Pittman
 
VOTE FOR 19         VOTES= 86,924 (R) State Conv Delegate At Lg
1640 106 590 2336 2.69% Leah Beyer
2468 185 998 3651 4.20% Josh Burnett
1185 60 304 1549 1.78% R.J. Burton
1164 68 313 1545 1.78% Lynn Clauss
1280 73 380 1733 1.99% Mary Beth Clauss
2164 146 930 3240 3.73% Laura Dedomenic
1497 86 408 1991 2.29% Brent D. Denney
1456 70 402 1928 2.22% Samantha Denney
1020 36 276 1332 1.53% Theresa G. Denotter
1034 40 271 1345 1.55% Donald W. Denotter, Jr.
1705 123 578 2406 2.77% Kim Dillingham
1892 127 620 2639 3.04% Tim Dillingham
2437 208 1032 3677 4.23% Larry S. Fisher
2157 177 815 3149 3.62% Katie M. Glick
1667 105 486 2258 2.60% Angie Grimes
2212 196 903 3311 3.81% Roger D. Hackman
1529 117 604 2250 2.59% Greg Harter
1255 101 501 1857 2.14% Marilyn Harter
1551 124 578 2253 2.59% Dewayne Hines
2112 167 921 3200 3.68% Tami L. Hines
1308 57 336 1701 1.96% Sarah Huff
994 49 258 1301 1.50% Victor (Jr) Huff
1937 159 835 2931 3.37% Ben Jackson
1823 165 795 2783 3.20% Judy Jackson
2431 179 1161 3771 4.34% James D. (Jim) Lienhoop
1816 121 726 2663 3.06% Josh Lienhoop
1710 113 713 2536 2.92% Liana Lienhoop
471 84 228 783 0.90% Jason Major
335 66 147 548 0.63% Thomas P. Mayer
741 119 363 1223 1.41% Matthew D. Miller
324 48 149 521 0.60% Stuart Mocas
1374 201 831 2406 2.77% Chris D. Monroe
1266 166 769 2201 2.53% Jorge (George) Morales
1235 173 755 2163 2.49% Pia O'Connor
723 133 368 1224 1.41% Emily Phelps
1441 213 873 2527 2.91% Jay Phelps
720 142 406 1268 1.46% Karen J. Phelps
559 70 247 876 1.01% Tracey S. Pike
337 78 145 560 0.64% Rebecca Reeck
420 56 174 650 0.75% Patricia Shuler
407 46 172 625 0.72% Steven Dean Shuler
522 57 282 861 0.99% Alison Simo
677 68 366 1111 1.28% Greg Simo
497 62 211 770 0.89% Josh Smith
755 108 408 1271 1.46% Jack E. Worton, Jr.
 
VOTE FOR 5         VOTES= 13,641 (R) State Conv Delegate Columbus
1737 199 965 2901 21.27% Barbara (Barb) J. Hackman
1145 129 532 1806 13.24% Sharon Masterson
1338 153 707 2198 16.11% Juli Suverkrup
1310 169 675 2154 15.79% Mark Suverkrup
1170 145 579 1894 13.88% David theile
1542 207 939 2688 19.71% Luann Welmer
 
VOTE FOR 1         VOTES= 1,497 (D) United States Senator
749 377 371 1497 100.00% Thomas M. McDermott, Jr.
 
VOTE FOR 1         VOTES= 1,460 (D) U.S. Rep District 6
158 67 95 320 21.92% George Thomas Holland
578 281 281 1140 78.08% Cynthia (Cinde) Wirth
 
VOTE FOR 1         VOTES= 99 (D) U.S. Rep District 9
15 6 2 23 23.23% Isak Asare
10 3 5 18 18.18% D. Liam Dorris
23 22 13 58 58.59% Matthew Fyfe
 
VOTE FOR 1         VOTES= 1,394 (D) State Sen District 41
692 366 336 1394 100.00% Bryan Muñoz
 
VOTE FOR 1         VOTES= 1,244 (D) State Rep District 59
621 307 316 1244 100.00% Ross Thomas
 
VOTE FOR 1         VOTES= 14 (D) State Rep District 69
6 5 3 14 100.00% Chad Harmon
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) State Rep District 73
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Circuit Court Judge 9th Circuit
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Prosecuting Atty 9th Circuit
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 1,399 (D) Circuit Court Clerk
699 358 342 1399 100.00% Quisha Jackson
 
VOTE FOR 1         VOTES= 1,448 (D) County Auditor
731 359 358 1448 100.00% Sharon K. Persley
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) County Recorder
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) County Treasurer
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) County Sheriff
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) County Assessor
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Co Commissioner Dist 2
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 337 (D) Co Council District 1
151 102 84 337 100.00% Joshua (Shua) Cobb
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Co Council District 2
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 387 (D) Co Council District 3
206 99 82 387 100.00% Blake Wesley Fields
 
VOTE FOR 1         VOTES= 287 (D) Co Council District 4
142 68 77 287 100.00% Josh Burbrink
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Clay Township Trustee 
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 0 (D) Clay Township Board
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 19 (D) Clifty Township Trustee
9 5 5 19 100.00% Mark S. Romine
 
VOTE FOR 3         VOTES= 0 (D) Clifty Township Board
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 978 (D) Columbus Township Trustee
487 244 247 978 100.00% Andrew Sekeres III
 
VOTE FOR 3         VOTES= 2,710 (D) Columbus Township Board
430 231 226 887 32.73% Shaun Aguirre
433 234 238 905 33.39% Tony Hayden
451 233 234 918 33.87% David Spear
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Flatrock Township Trustee
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 0 (D) Flatrock Township Board
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) German Township Trustee
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 79 (D) German Township Board
50 12 17 79 100.00% James Mahoney
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Harrison Township Trustee
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 0 (D) Harrison Township Board
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Hawcreek Township Trustee
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 181 (D) Hawcreek Township Board
25 7 8 40 22.10% Danny Brown
21 12 7 40 22.10% Madalaine Halloran
27 16 9 52 28.73% Georgia S. McCarty
22 17 10 49 27.07% Nellie Meek
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Jackson Township Trustee
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 12 (D) Jackson Township Board
5 2 5 12 100.00% Joe Hoene
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Ohio Township Trustee
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 0 (D) Ohio Township Board Member 
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Rockcreek Township Trustee
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 0 (D) Rockcreek Township Board
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Sandcreek Township Trustee 
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 79 (D) Sandcreek Township Board
10 8 5 23 29.11% Ruben Guthrie
13 8 5 26 32.91% David R. Skinner
18 8 4 30 37.97% Marilyn Williams
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Wayne Township Trustee
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 35 (D) Wayne Township Board
16 16 3 35 100.00% Dennis Tibbetts
 
VOTE FOR 1         VOTES= 6 (D) Clifford Town Clerk-Treasurer
4 0 2 6 100.00% Edward Stone
 
VOTE FOR 3         VOTES= 5 (D) Clifford Town Council At Lg
3 0 2 5 100.00% Danny James
 
VOTE FOR 2         VOTES= 0 (D) Edinburgh Town Council At Lg
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Elizabethtown Town Clerk-Treasurer
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 4 (D) Elizabethtown Town Council At Lg
2 0 2 4 100.00% Anita L. McCord
 
VOTE FOR 2         VOTES= 26 (D) Hope Town Council At Lg
20 4 2 26 100.00% Jerry Bragg
 
End Of Report
Election Summary Report 5/13/2022 - 3:15:48 PM 2022 Primary Election [Election Date: 5/3/2022] Page 1 of 1